Comenius projekts

Saules nogurdinātie

comenius -PortugālēSaules nogurdināti, bet emocijām pārbagāti esam atgriezušies no pēdējās Comenius skolu sadarbības projekta darba vizītes Portugālē. Ropažu vidusskolas delegācijas sastāvā bijām desmit cilvēki – piecas skolotājas un pieci skolēni.

Saskaņā ar projekta tēmu vizīte izvērtās īsteni sportiska un fiziskām aktivitātēm pārbagāta. Visupirms, rādījām latviešu spēles, pašu radītās spēles, spēli, kuras sākums meklējams krievu tautas izklaidēs „Kaļim-bam-bam”. Tieši tā izrādījās vispievilcīgākā portugāļu bērniem.

Stāstījums par Latviju rosināja portugāļu devītās klases skolēnus jautāt mums par dažādām norisēm Latvijā. Saņēmām skaistu dāvanu – skolēnu dziesmu.

Bez tam mācījāmies burāt atraktīvu vietējo skolēnu vadībā. Gribējām izbaudīt lidojumu ar „pūķi”(kitesurfing), diemžēl, pilnīgs bezvējš. Labi, ka ar motorizētu laiviņu vai kuģīti varēja pārvietoties pa Ūdens sporta kluba ostas līcīti.

Izturības pārbaudījums bija orientēšanās pilsētiņā Tavira. Pēcpusdienas saulē, kad vietējie iedzīvotāji un tūristi cenšas uzturēties mājās vai vismaz ēnainās kafejnīcās, desmit viesu un vietējo skolēnu jauktās komandas rikšoja pa pilsētu, lai atrastu vairākus kontrolpunktus. Distance veidota tā, lai iepazītu pilsētiņu, bet tas nācās samērā grūti, jo kontrolpunktos vēl jāpilda dažādi uzdevumi + karstums + spilgtā saule.

Vēl viena aktivitāte – īss ceļojums ar riteņiem. Distance veda pa veco romiešu ceļu, pēc tam gar okeāna krastu, izbraucot cauri pāris kūrortciematiņiem, līdz atgriežamies skolā. Atkal saulains un karsts laiks, bet panorāma ceļojuma laikā burvīga.

Mūs- skolotājas- iepriecināja fakts, ka visas sportiskās aktivitātes sagatavoja un vadīja skolēni, kas nebija vecāki par sešpadsmit gadiem. Dažbrīd pat vietējie skolotāji nespēja sniegt informāciju, jo par visu atbildēja skolēni.

Šīs tikšanās galvenais uzdevums – analizēt projekta gaitu, uzdevumu izpildi un sagatavoties noslēguma atskaitēm. Grupu darbā secinājām, ka projekts daudz devis katrai no sešām skolām. Tas veicinājis skolēnu un skolotāju sadarbību, komunikācijas paplašināšanos ārpus skolas ietvariem, motivāciju meklēt iespējas turpmāk darboties līdzīgos projektos.

Šī doma caurvijās arī noslēguma forumā, kas notika Spānijas pilsētā Dos Hermanasā, kur notika mūsu pirmā tikšanās 2011.gada rudenī. Projekta koordinatori noorganizēja patiešām iespaidīgu pasākumu, kurā uzstājās ar prezentācijām pat Spānijas Izglītības Attīstības aģentūras pārstāvis no Madrides, Andalūzijas provinces Izglītības ministrs un arī Ropažu vidusskolas skolotāja B.Lukaševiča. Man bija patīkami pēc foruma saņemt apsveikumus gan no mūsu draugiem, gan uzaicinātiem kolēģiem no citām Dos Hermanasas skolām par veiksmīgu stāstījumu par mūsu skolas kā iesācējas Comenius projektos pieredzi.

Ceļojums skaists, iespaidiem bagāts, izbaudot iespēju just Eiropas politisko elpu, jo Briseles bagāžas pārkravātāju streika dēļ  mūsu ceļojuma somām radās iespēja iepazīt Briseles lidostu nedēļu ilgāk par mums.

Baiba Lukaševiča, Ropažu vidusskolas projekta koordinatore

Īsa atskaite par Comenius projekta vizīti Portugālē

Vizītes norises laiks: no 8.-14.maijam 2013.

8.maijs Lidojums no Rīgas uz Faro ar pārsēšanos Berlīnē.

9.maijs Pieņemšana pie skolas direktora. Iepazīšanās ar skolas uzbūvi un teritorijas noformējumu.  Muzikāls rīta ievadījums.

Prezentācija par Latviju 9.klases skolēniem. Sagatavojuši L.Dalbiņa un A.Lapiņš. Piedalās visa delegācija.

Latviešu tradicionālo un adaptēto sporta spēļu prezentācija, kreivu tautas spēles Kaļim-bam-ba prezentācija. Sagatavojuši P.Ozoliņa, L.Hēla, U.Kukulis. Piedalās visa delegācija.

Portugāļu sporta spēļu prezentācijas: adaptētās spēles. Izmēģina arī visas delegācijas.

„Tavira step by step”- 9.klases sagatavota orientēšanās pilsētiņā. Komandās nav vienas delegācijas pārstāvju. Karsts, kontrolpunktos interesantas aktivitātes, distanci veic visi ar vairāk vai mazāk nodegušām sejām.

Īsa atpūta viesnīcā un pirmās kopējās vakariņas, iepazīstot dažus īpatnējus portugāļu ēdienus.

10.maijs Burāšanas un Kiteserfinga nodarbība ūdens sporta klubā. Delegācijas sadalās grupās, jo aktivitātes notiek dažādās vietās. Uz Kiteserfingu var tikt ar kuģīti, no dažu jahtu galapunkta var tikt atpakaļ ar vilcieniņu. Karsts,  bet varam novērot dabā paisuma darbību.

Pēc pusdienām klubā skolēni dodas ar saviem uzņemošajiem skolēniem veikt individuālas aktivitātes pēc iepriekš sagatavotas skolēnu programmas. Skolotāji dodas uz pilsētu apmeklēt muzeju – izstādi „Vidusjūras ēdienkarte”. Dažu specifisku uzkodu degustācija.

Atgriežamies skolā, lai dalītos paveiktajā kopš iepriekšējās tikšanā.

Pēc ļoti īsas atpūtas – vakariņas kalnu restorānā ar iespēju noklausīties Fado (studentu dziesmu) grupas priekšnesumu.

11.maijs Pulcēšanās skolā, lai piedalītos riteņbraukšanas aktivitātē. Karsts, bet piedalās visi, izņemot Māru (veselības problēmas). Jauka distance pa seno Romiešu ceļu un gar okeānu caur maziem kūrortciematiņiem. Distances garums apmēram 10 km.

Atgriežoties skolā, projekta grupas sanāksme par projekta noslēguma dokumentu noformējumu, grupu darbs par projekta novērtējumu.

Beidzot mazliet brīva laika, kaut arī karstumā ir vienīgi vēlme tikt vēsā dušā.

Vakarā oficiālās vakariņas Jūras veltu restorānā. Izbaudām patiešām eksotiskus portugāļu ēdienus, jūtamies pārsteigti par brīnišķīgo tautas deju grupas priekšnesumu; noslēgumā vairāki ciemiņi izbauda tautas deju ritmus.

12.maijs Dažas delegācijas dodas mājup. Ropažu delegācija iepazīstas ar dažādām vietām tuvākajā apkārtnē. Lapiņu ģimenei iespēja apskatīt Portugāles okeāna dienvidrietumu piekrasti; U.Kukulis ar savu jauno draugu dodas velo pārgājienā uz Spānijas robežu; četras kolēģes izpēta okeāna piekrasti, mēģinot glābt dažas medūzas un jūtot aizkustinājumu enkuru kapsētā; meitenes iedziļinās Taviras vēsturē un apskata vairākas vēsturiskās celtnes arī no iekšpuses.

13.maijs Foruma diena Spānijā – Dos Hermanesā. Spāņu kolēģi, kas koordinēja mūsu projektu, uzaicināja vairākas nozīmīgas personas uz projekta noslēguma forumu. Piemēram, forumā piedalījās Spānijas VIAA priekšsēdis no Madrides, Andalūzijas provinces Izglītības ministrs, vairāku skolu pārstāvji, kam interesēja projektu darbība. Forumā uzstājās arī B.Lukaševiča, pastāstot par pirmā Comenius projekta pieredzi. Rīta pusē varējām sekot līdzi, kā projekta gaitā izveidotās spēles realizēja spāņu bērni un cilvēki ar speciālām vajadzībām.

14.maijs Atgriešanās mājās caur Briseli. Skumji, ka nespējām iepriecināt mājiniekus ar iegādātajiem suvenīriem, jo mūsu bagāža palika Briselē – tur streiko bagāžas pārkravāšanas kompānija.

 

Pages: 1 2 3 4 5 6 7