Darbīga nedēļa Francijā

Runājot par Franciju, mēs parasti iesaucamies: “ O, Francija! Parīze!” Piecas dienas mazā pilsētiņā Saint Dizier pavēra mums skatu uz pavisam citu, bet ne mazāk pievilcīgu Franciju.

No 5. līdz 9.novembrim strapskolu stratēģiskā projekta “Only One World, Don’t Waste It” ietvaros mūsu skolas komanda septiņu cilvēku sastāvā piedalījās mācību vizītē Saint Dizier, Francijā. Vizītes mērķis – papildināt zināšanas un praktiskās iemaņas dabas aizsardzības un materiālo resursu saudzēšanas jomā.

Piecu darba dienu laikā piedalījāmies dažādās darbnīcās. Šuvām somas no veciem džinsu apģērbiem, veidojām rotas lietas no skārdeņu atvēršanas knibulīšiem, pinām grozus no krāsainu žurnālu izgriezumiem, cepām cepumus (no svaigiem produktiem, bet no bioloģiskām saimniecībām), stādījām dažādus augus plastmasas pudeļu podos.

Lai pierādītu, ka mēs atbalstām veselīgu dzīves veidu, piedalījāmies starptautiskos volejbola, futbola un badmintona mačos. Mani iepriecināja veids, kā franču sporta skolotāji dažu minūšu laikā spēja ātri salikt un novākt sešus badmintona laukumus.

Reģionā atrodas radioaktīvo atkritumu glabāšanas poligons BURE. Plašā ekspozīcija iepazīstināja mūs ar atkritumu sagatavošanu, poligona sagatavošanu un procesu, kā tiek noglabāti radioaktīvie atkritumi.

Plašās kultūras programmas ietvaros iepazināmies ar pilsētiņu. Skolēni to veica ar atraktīvas orientēšanās spēles palīdzību. Pilsētiņā uzsvars tiek likts uz tās svarīgo devumu Francijas vēsturē, it sevišķi izceļot pilsētas kā metalurģijas centra ietekmi. 16.gadsimtā tā bija svarīgs punkts Francijas aizstāvēšanā pret Spānijas impēriju.

Šampaņjas-Ardēnas reģiona galvaspilsēta ir Reimsa. Tā ir ievērojama ar savu dižo katedrāli, kas ir varenāka kā Parīzes Dievmātes katedrāle. Bez tam tajā ir kronēti visi, izņemot pēdējo, Francijas karaļi. Ja jau esam Šampaņjas reģionā, mūs iepazīstināja ar procesu, kā top dzirkstošais dzēriens.

Ģeogrāfiski nozīmīgs objekts, kas atrodas dažu kilometru attālumā no Saint Dizier – lielākais Rietumeiropā mākslīgi veidotais ezers Lac Du Der. Ezers veidots, lai glābtu Parīzi no regulāriem plūdiem. Tagad tas ir arī nozīmīgs putnu migrācijas punkts, ūdenssporta u.c. aktīvo sporta veidu bāze.

Iebraukšanas un izbraukšanas dienās lidojumu grafiks atļāva mums gūt mazu ieskatu Francijas galvaspilsētā Parīzē. Secinājām – iespēja pabūt Eifeļa torņa augšējā platformā ir ka āķis lūpā. Uz Parīzi jābrauc atkal un atkal!

Baiba Lukaševiča

Projekta koordinatore Ropažu vidusskolā

Projekts tiek īstenots ar Eiropas savienības līdzfinansējumu